050-6611830

תזונה בימי הקורונה: 

איך לנקות ולטפל בירקות ופירות שמגיעים מהסופר? 

​בהמשך לפוסטים הקודמים שלי בנושא התזונה בימי הקורונה,

 

לאחרונה פונים אלי אנשים מדי יום ושואלים כיצד מומלץ לטפל במוצרי מזון שמגיעים במשלוח? האם וירוס הקורונה יכול להדביק אותנו דרך המזון? ומה עם מוצרים שהולכים להקפאה? ומה לגבי אריזות של מוצרי חלב? ומשלוחים של מזון ממסעדות?

 

לפניכם תשובות שמצאתי ממספר אתרים: המרכז לבקרת מחלות ומניעתן בארצות הברית (CDC), משרד החקלאות האמריקאי וארגון הבריאות העולמי.

לפי הידוע לנו כרגע על נגיף הקורונה, אין ראיות לכך שהנגיף עובר במזון. הסיכון הגדול ביותר להדבקה נובע מהימצאות בסביבת אנשים נשאים אחרים. ובכל זאת, ליתר בטחון, רצוי שננקה את מוצרי המזון שמגיעים אלינו הביתה בהתאם להנחיות.

 

האם לשטוף פירות וירקות בסבון כלים?

 

בשום פנים ואופן לא לשטוף מזון עם סבון! סבון לא נועד לטיפול במזון, אלא לשטיפת ידיים או כלים. כשאתם שוטפים ירקות ופירות עם סבון יש סיכוי ששאריות מהסבון יישארו על המזון ואתם תבלעו אותו.

הסבון שבלעתם עלול להיות מסוכן ולגרום נזק למערכת העיכול (בחילות, הקאות, שלשולים וכאבי בטן).

מומלץ לשטוף פירות וירקות טריים במים קרים בלבד ורצוי לשפשף היטב עם ספוגית. לא צריך לשטוף מיד כשמקבלים את המשלוח, אין בעיה להכניס למקרר את המוצרים שדורשים קירור ולשטוף עם מים נקיים זורמים מיד לפני השימוש. 

 

ואם מצאתי סבון שרשום עליו שהוא אקולוגי או אורגני או שהוא "מיוחד לירקות ופירות"?

 

עדיין לא מומלץ להשתמש בו. לא לפי המלצות משרד הבריאות ולא לפי המלצות גופי בריאות אחרים בעולם.

אין בכך צורך. מים מספיקים.

 

מומלץ להשרות ירקות בחומר חיטוי?

 

אין צורך. השריית הירקות עלולה לגרום לחדירת חומר החיטוי לפרי/ירק. אם אתם ממש חייבים, תשרו ירקות שטופים ונקיים בתערובת של חומץ ומים (ביחס של כוס חומץ ל-4 כוסות מים).

 

האם צריך לחטא את האריזות שהמצרכים היו בהן? 

 

לא. אין צורך. לאחר שהוצאתם מהאריזות את המזון, הניחו אותם בפח. בסיום שיטפו ידיים היטב בסבון, או חטאו אותן בג'ל אלכוהול בריכוז של 60 אחוז ומעלה אם אין לכם מים זורמים בהישג יד. שטיפת ידיים היא דרך מומלצת לשמור על הבריאות גם כשאין מגפה עולמית.

 

מה לגבי אוכל מבחוץ - האז זה בטוח להזמין?

 

לא הוכח כי מזון יכול לגרום להדבקה בנגיף הקורונה. הנגיף מסוכן לנו בעיקר כאשר הוא נכנס לדרכי הנשימה שלנו (ע"י אדם חולה שהתעטש או השתעל לידנו) ולא כאשר אנו אוכלים אותו.

ובכל זאת, מומלץ להיזהר. נגיף הקורונה לא שורד בטמפרטורות גבוהות. לכן כדאי להעדיף מאכלים מבושלים או אפויים על פני מזונות קרים כמו סלט או סושי. עם זאת, כדאי להביא בחשבון שגם מאכל כמו פיצה או המבורגר שהרגע יצאו מהתנור, יכולים לעבור תחת ידי אדם חולה לאחר האפייה, ולכן מומלץ לחמם שנית מזון שהזמנתם ממסעדה בתנור שלכם בטמפ' של לפחות 100 מעלות למשך כמה דקות.

 

מה לגבי ירקות קפואים?

 

כרגע לא ידוע אם הנגיף שורד בהקפאה. ולכן, מומלץ לחמם ולבשל את הירקות או מוצרי המזון הקפואים לטמפרטורה גבוהה (מעל 100) לפחות לכמה דקות רצופות.

 

 

חג שמח ובריא!

 

 

תגיות: תזונה בימי הקורונה, שטיפת ירקות ופירות, תזונה נכונה בקורונה, הגיינה של מזון, קורונה  

שלח

 

שם:

 

נא להכניס שם

תודה על פנייתך!

 

נחזור אליך בהקדם.

 

נייד:

 

נא להכניס נייד

 

מייל:

 

נא להכניס מייל

להשארת פרטים:

טלפון: 050-6611830 | פקס: 03-5471337 | מייל: irispes@gmail.com | כתובת: יהודה 14, רמת השרון

טלפון: 050-6611830 | פקס: 03-5471337 |

 מייל: irispes@gmail.com

כתובת: יהודה 14, רמת השרון