050-6611830

טרנד עולמי - הדיאטה של אדל -

דיאטת הסירטפוד - Sirtfood diet

 

כולנו נדהמנו השבוע לראות את אדל ביום הולדתה ה-32 מציגה גיזרה דקיקה בשמלת מיני צמודה לאחר שהשילה 45 ק"ג ממשקלה תוך שנה בלבד! כל עיתוני הרכילות בעולם עסקו בדיאטה של אדל. אז מהי באמת דיאטת "הפלא" של אדל? האם גם לנו כדאי לאמץ את דיאטת הקסם הזו?

 

Sirtfood diet -

מדובר בדיאטת ה-סירטפוד.  זו דיאטה שפותחה בבריטניה ע"י 2 מדענים: ד"ר איידן גוגינס וד"ר גלן מאטן בשנת 2016 והפכה מהר מאוד לאופנתית במיוחד בקרב סלבריטאי בריטניה.

השיטה מבוססת על מחקרים אודות קבוצת חלבונים הנקראת סירטואינים. חומרים אלו נמצאים בגופנו ואחראיים על תהליכי ויסות המטבוליזם, הזדקנות תאים, הפעלת מנגנוני דלקת, הגנה על הגוף מפני מחלות כרוניות ומנגנוני שיפור הזיכרון.

סירטואינים אלו, קשורים גם ביכולתו של הגוף לנצל שומן להפקת אנרגיה, להגביר מטבוליזם, לסייע בבניית מסת שריר ובסופו של דבר לסייע בתהליך ירידה במשקל.

 

לפי איידן ומאטן, מזונות מסויימים יכולים לגרום להעלאת רמת הסירטואינים בגוף ולפיכך לגרום להרזייה מואצת. מזונות אלה כוללים: עלי כרוב קייל, רוקט, פטרוזיליה, דגים, יין אדום, קפה, תה ירוק, שוקולד מריר, כורכום, בצל, תותים, אוכמניות, דובדבנים, כוסמת, אגוזי מלך, שמן זית וצלפים. הדיאטה מתבססת למעשה על צריכה של מזונות אלו בתפריט היומי, תוך הגבלה קלורית נוקשה ואימוני כושר.

עפ"י עקרונות הדיאטה הסירטואינית - בשלושת הימים הראשונים בכל שבוע מגבילים את צריכת המזון ל -1,000 קלוריות ביום: ארוחה אחת ביום מלאה במזונות מהרשימה הנ"ל ועוד שני מיצים ירוקים (שכוללים עלים ירוקים ופירות יער), ובארבעת הימים הבאים מעלים את צריכת הקלוריות עד ל- 1,500 קלוריות ומותרת ארוחה נוספת.

 

דוגמא לתפריט יומי -

ארוחת בוקר-

שייק ירוק המכיל: עלי קייל, פטרוזיליה, רוקט, תרד, פירות יער, קקאו, כורכום.

ארוחת צהרים-

מנת דג , ברוקולי וסלט ירוק עם כף שמן זית.

ארוחת ערב-

שייק ירוק כמו בבוקר בתוספת תפוח וקוביית שוקולד מריר 90%.

 

דעתי על הדיאטה - 

אין ספק שבדיאטה מסוג זה ניתן לרדת הרבה במשקל ותוך זמן קצר. למעשה כל שיטה הכוללת הגבלה קלוריות קיצונית של 1000 קק"ל ביום בתוספת משטר אימונים גופניים יומיומי, תוביל לירידה במשקל ובהיקפים.

אין כרגע ניסויים ואין הוכחות מדעיות שמראות שיש לדיאטה הזו ייתרון כלשהו על פני כל דיאטה אחרת של 1000 קלוריות ביום. יש לציין כי צריכה יומית של 1,000 קלוריות אינה מתאימה לכולם ובעיקר אינה ישימה לכולם. במיוחד בדיאטה זו שבה אוכלים רק ארוחה קטנה אחת או שתיים ביום ושאר הארוחות מסתכמות בשתיית מיץ ירוק. מחקרים ארוכי טווח שנעשו הראו שירידה מהירה מדי ודרסטית במשקל לרוב אינה נשמרת לאורך זמן.

 

עובדה נוספת שכדאי לקחת בחשבון היא שבמקרה של הגבלה קלורית קיצונית רב הירידה במשקל נובעת מאיבוד נוזלים ומפירוק מסת שריר. הגבלה שכזו עלולה לפגוע בקצב חילוף החומרים בגוף. כך שברגע שצריכת הקלוריות תעלה, תתרחש עלייה מהירה במשקל.

 

לגבי רשימת המזונות הסירטואינים - כל המזונות המומלצים בדיאטה הם מזונות בריאים המכילים רכיבים תזונתיים חיוניים, ויטמינים ומינרלים שהכנסתם לתפריט היומי תועיל לכל אדם.

אולם למרות שהמזונות בשיטה זו הם בעלי עושר תזונתי, חשוב לשלבם בצורה מתונה וסבירה בתפריט מאוזן הכולל מזונות בריאים נוספים (כמו למשל חלבונים איכותיים וחומצות שומן חיוניות). יש לזכור שצריכה לא מאוזנת של מזון - גם אם הוא נחשב בריא - עלולה להזיק

 

 לסיכום, חשוב לזכור שירידה בריאה ואיכותית במשקל הנשמרת לאורך זמן צריכה להיעשות תוך אכילה מגוונת כחלק מתפריט מאוזן, בשילוב פעילות גופנית, הרגלי אכילה בריאים ובעיקר התאמה אישית. שיטות טרנדיות היו ויהיו תמיד, ובעולם של שפע מידע ודיאטות מומלץ תמיד לקבל ייעוץ, ליווי והתאמה אישית מאיש מקצוע.

 

 

 

תגיות: sirtfood diet, דיאטה, דיאטת סירטפוד, סירטואינים, דיאטת אדל, דיאטה נכונה, דיאטה בריאה, תזונה מאוזנת

מתוך instagram

שלח

 

שם:

 

נא להכניס שם

תודה על פנייתך!

 

נחזור אליך בהקדם.

 

נייד:

 

נא להכניס נייד

 

מייל:

 

נא להכניס מייל

להשארת פרטים:

טלפון: 050-6611830 | פקס: 03-5471337 | מייל: irispes@gmail.com | כתובת: יהודה 14, רמת השרון

טלפון: 050-6611830 | פקס: 03-5471337 |

 מייל: irispes@gmail.com

כתובת: יהודה 14, רמת השרון